Услуги

Какво ще получите при процедурата по Медиация
Медиацията се провежда на неутрална територия. Всички обсъждания и документи са поверителни. В същото време спомага да се запази добрият имидж на страните, избягвайки всякаква публичност.
Срещите се провеждат заедно с медиатора и другата страна или само с медиатора (който се среща с всеки от вас поотделно), когато това ще бъде полезно за намирането на решение.
Разговорите се водят по правила, с които да постигнем максимални резултати. Ние, като медиатори, следваме професионални стратегии за насочване на преговорите, с които да Ви помогнем да преодолеете конфронтацията и да намерите общ изход с другата страна.
Организацията на първата среща – уговорка за ден и час, удобни и за двете страни, се прави от медиатора по имейл/телефон.
Подписва се споразумение за медиация между страните и медиатора, преди да започне процедурата. Може да бъдат включени за участие различни експерти съобразно конкретния случай. Медиаторът следи за равнопоставеност на страните в процедурата. Въпреки че в Закона за медиация е предвидена възможност за участие на страните чрез представител, а не лично, подобен избор в редки случаи води до добър резултат.

Споразумението, постигнато в медиация, може да бъде устно, писмено или писмено с нотариална заверка на подписите на страните по спора - чл.16, ал.1 от Закона за медиацията.
Практиката показва, че често страните се чувстват удовлетворени от устно споразумение и го спазват с готовност. Това е така, защото:
- Често може да бъдат договорени действия или бездействия, които не могат да бъдат описани конкретно и подробно,
- Дадената дума има значение за всеки, който преговаря. Веднъж загубено доверие не се възстановява на никаква цена,
В случай, че споразумението е писмено, в него се записва точка по точка всичко, за което са се споразумели страните в процедурата по медиация.
Споразумението, постигнато в медиация, има силата на договор. То обвързва страните за това, за което са се договорили в него, но не може да се противопоставя на лица, които не са участвали в процедурата по медиация.
Независимо от формата, споразумението, договорено в медиация обикновено се изпълнява бързо и доброволно от страните, тъй като те сами са го договорили и са преценили, че то отговаря на интересите им.
Споразумението няма сила на пресъдено нещо и страните могат да започнат впоследствие съдебен или арбитражен процес във връзка със същия спор.
Когато медиацията е проведена, без да има заведено съдебно или арбитражно дело, Законът за медиацията в чл.18 осигурява възможност споразумението, постигнато в медиация, да бъде представено за одобрение пред компетентния районен съд. Ако не противоречи на закона и на добрите нрави, то ще бъде одобрено и ще придобие силата на съдебна спогодба. Това означава, че е окончателно, не може да се обжалва, не може по същия въпрос да се завежда съдебно дело, и че може да бъде изпълнено принудително, ако това е необходимо.
Ако бъде оформено писмено с направена нотариална заверка на подписите - когато споразумението се отнася до задължения за заплащане на парични суми или други заместими вещи, както и задължения за предаване на определени вещи, въз основа на споразумението може да бъде поискано незабавно принудително изпълнение, чрез издаването на заповед за изпълнение и изпълнителен лист (чл. 417, т.3, във вр. с чл. 418 от ГПК).


Колко струва процедурата по Медиация
Медиаторът е длъжен предварително да запознае страните, участващи в процедурата по медиация, колко ще струва неговия труд, преди да започне процедурата – съгласно чл. 34, ал.1 от Наредбата по чл. 8 от Закона за медиацията. Освен това, медиаторът не може да определя под условие размера на възнаграждението си или да го обвързва с изхода от решаването на спора.
В момента в България няма единна тарифа за медиаторските услуги.
Заплащането на медиацията се таксува на час (астрономически).
Изготвянето на споразумението (при постигане на съгласие за такова) не е част от таксата за медиация. В случай, че се постигне споразумение, ние можем да съдействаме за изготвянето му, за което се дължи допълнителна такса.
Как протича работата с нас и варианти на действие
Консултация
Първоначално можем да извършим устно или писмено консултиране. Ще получите яснота какъв подход да изберете за разрешаването на проблема.
Изготвяне на писмено становище
Ще ви дадем анализ на ситуацията в няколко възможни варианта с аргументи, ако имате нужда от това.
Изготвяне на споразумение или договор
Ще ви помогнем с изготвянето на договор или споразумение, което защитава интересите ви.
Участие в преговори
Ще ви помогнем да изготвите стратегията си, а когато е необходимо и ще участваме с вас.
Участие в медиация
Когато преценим заедно, че си заслужава да се опита с медиация, ние ще помогнем при избора на медиатор, ще предложим медиация на другата страна по спора, ще изготвим стратегия за процедурата по медиация, ще участваме и ще ви съветваме по време на процедурата.
Провеждане на процедура по медиация
Можем да проведем процедура по медиация, ако сме безпристрастни и спазваме принципите на медиацията.
Изготвяне на споразумение след процедура по медиация
Ако процедурата по медиация е завършила със споразумение, можем да помогнем за неговото формализиране, както и превръщането му в съдебна спогодба.
Ще бъдете предварително информирани каква е дължимата от вас цена за съответната услуга, за да вземете решение дали тя е оправдана за вас.
